Showing posts with label Product Review. Show all posts
Showing posts with label Product Review. Show all posts

Saturday, September 17, 2016

Homeschool Update: How Teaching Textbooks Changed Us

So....we're like a month into the new school year here. Kinda. I mean, I can't say that we've been hard-core schooling all that time. This year we've done what I'd call a soft-launch. Also known as the "Mom can't handle everything all at once so she's starting off slow" launch. Whatever works, man.

Anyhoo, we're off and running now. And honestly, this may be the best year yet. "What makes this such a great year?" you ask. To sum it up in a word: outsourcing. That's right, my friends, this homeschool momma has started out Year 8 by NOT teaching every single thing myself. It's blissful.

The very best thing I have ever done was switch our math curriculum from Saxon to Teaching Textbooks. Don't get me wrong. Saxon is a FABULOUS, hard-core, tried-and-true way to teach math. Kids who go all the way through it are math phenoms. But you guys, it is SOOOOOOO time intensive. I'm talking hours and hours and hours of math every. single. day. Teaching, working and grading three levels of it pretty much killed me last year. In fact, I would say that it sucked the joy out of many a day in our little home. The kids would groan and moan when I said it was time to do math. There was much, much weeping and gnashing of teeth.

Thanks to the power of the internets, I found a Facebook group of homeschool parents. A few kept talking about this new fangled math system they called "TT." For over a year, I watched, listened, and researched to see if this was something that would work for us. Last spring, when we got our tax return I talked Vance into biting the bullet, spent almost $600 and bought three brand new levels of Teaching Textbooks for my kids. Honestly, we should have started that very day. But alas, I waited for the new year to start this fall. Rookie mistake.

For those of you unfamiliar with the power of TT, let me give you the basics. TT is a CD based program that works with our iMac. (It can also work on a Windows based machine just as well.) After the initial download, the kids put in their CD, click the icon and put on their headphones. The program gives a lecture, practice problems, and regular problems. The kids have two chances to get it right and get immediate feedback on each problem. TT has a grade book built in, so the kids and I can go anytime and see how they've done on each assignment and test. The problems are fun and even with only one kid able to work at a time, they take WAY less time than how we were doing math before. Did I mention that I don't have to grade anything? Nada. That is by far my favorite part.

Remember how I said that last year there was much weeping and gnashing of teeth? Well, we still have that. Every time I mention cleaning a toilet or giving me a kiss in public, that's the case. But math time? Not so much. In fact, not at all. One kid is often done with math before I even get breakfast. The others smile and go to the computer with absolutely no fussing when I mention that they need to do their math. More than once, a kid has even ASKED to do MORE THAN ONE ASSIGNMENT a day. This. is. unheard. of. Can I get a "Hallelujah" here? Because this change really deserves one. I can honestly say that TT has changed our homeschool for the better. We have more time and even more importantly, we have more peace in our home. *Insert contented sigh here.*


Wednesday, August 3, 2016

Unsolicited Advice: School Supplies

It's August. That means BACK TO SCHOOL for many of us.

I taught public school for nine years and am about to start year eight with my kids at home. Add the 18 plus years I was a student (kindergarten through college!) and I've been in a classroom for most of my life. Basically, I'm an expert on this stuff.  Sadly, I'm not really cool enough to get endorsements from any of these companies, so these are my honest, unbiased, real-as-real-can-be opinions. Take 'em or leave 'em, but I really think you're going to want to take 'em.

1. Crayola trumps EVERYTHING. Don't cheap out and get the store brand. Crayola costs more because they make a better product. You will regret it if you don't get the name brand for crayons, markers, colored pencils and water colors. Trust me. Your kid's art will look cheap and dull next to their friends who take my advice. You don't want the kindergarten masterpiece to be second rate because of a few cents difference, do you?

Do you like my handy-dandy little storage box? That's a baby wipes container. Throw a little fancy looking duct tape around the sides and bam! You've got a perfect size container, with a lid, for free. 
Unless the teacher asks for the regular, get washable. Yes, they cost more. But they cost less than replacing the new school clothes you just bought.

*NOTE: Sometimes washable doesn't work. For example, I used to do an art project where kids used crayons to draw a picture and then water colored over that. Washable crayons result in big puddles of muck and sometimes crying kids. The teacher knows how your kids will be using these things. Get what she asks for.

2. Ticonderoga is the ONLY pencil we buy in our house any more. I wish I had known about these when I was a classroom teacher. They sharpen correctly the first time, every time! No more having to sharpen the pencils for hours every week. Classroom teachers, you know the sound the pencil sharpener makes that lasts forever? Well, with these, it lasts a lot less time. They last forever and write amazingly. Those cheap ones you get a thousand of for a dollar? Well, those are horrible. STOP BUYING THOSE! You can get 144 Ticonderogas for under 14 bucks on Amazon. That will last you your lifetime! You can also get a lot less of them for less money if you're not ready to stash them away forever. They even come in pretty neon colors if you want to splurge a little. Aren't they pretty?

Obviously, these have been hanging around my house for a while. But look! Even though they've been chewed on, beaten up and used for constant drumming, they're still all pretty long! They last forever! 
3. Elmer's glue is really the only kind you should buy. Amazon has 30 sticks for under $10. Those will last you a while. The younger your kid is, the more of these they will need. I bought the 30 pack three years ago and we've still got a jar full.

I'm a big believer in repurposing containers. These glue sticks fit perfectly in this glass jar that was originally a candle.

4. If an item on the supply list is almost impossible to find at a decent price (in my town, it's a yellow folder they use at the middle school), let the teacher know. Usually, they can have an idea of where to get it or they can easily swap it out for something else. But they don't know how hard it is to find if you don't tell them. My first year teaching I asked kids to bring a certain color of notecard because it matched the cover of that book. One of the parents let me know it was really tough to find and I made the change to something more readily available. No big deal for me and I saved the parents the hassle of trying to find something that didn't exist!

5. Last year's scissors will work just fine. Really. Unless your kid is heading into 4th grade, where he's probably making the transition into an adult size pair, just use what you've got.  There's no need to go buy shiny new ones.

6. Skip the fancy stuff. Really. Your kid doesn't need shiny, light-up writing utensils. Or sparkly glue. In fact, those things are just distractions at best, or at worst, waiting to be stolen right out of your kid's desk.  Keep the swanky stuff at home for special projects or writing in your diary. Do your kid's teachers a favor and don't send it to school.


7. Okay, maybe not ALL of the fancy stuff. I do love me some Frixion erasable pens. They come in all kinds of pretty colors and they actually erase smoothly. I've found that they're a bit finicky and a few that we've ordered haven't worked at all. But the ones that do are awesome! I use them for lesson planning. These pens erase when heat is applied, so they may fade or disappear completely if you put a cup of hot coffee on them. They also make erasable markers, which I have yet to try, but are on my list. How fun is that?

Keep these things in mind as you head out to spend your kids' college funds on their new school supplies and you should do okay. Godspeed on the new school year! Make it a fabulous one!

Give me shout out for your favorite school supplies in the comments!

Thursday, January 23, 2014

Product Review: Magic Tap

There are few things in the world so precious to parents of young children as those things that allow said children to be independent.  This Christmas Santa delivered one such thing that has made my life SOOOOOO much easier!  It's this; the Magic Tap.


Basically, it's a magic (okay, it's battery powered, but that amounts to about the same thing) pump that you can stick in a gallon of milk, OJ, or whatever and your kids can get their own drinks without having to lift the way-too-heavy-for-them gallon jug out of the fridge.

I'm not usually a big fan of the "As Seen on TV" products but with two kids under seven still living in my home, I was tired of getting up to pour the milk every time they wanted a drink.  Also, I'm not a huge fan of cleaning up the $4.76 gallon of moo juice off the floor.  This time, I was willing to give it a try.  Honestly, I'm really glad I did.

These are available on-line from about $6-$20, depending on where you shop.  I got mine at our local Shopko store for about $13.

If you live like I do and have multiple milkaholics in your house, be prepared to go through a lot of batteries.  We got ours on Christmas morning and have been using it since then.  It's still on the first set of batteries, but we can tell they're nearing the end.  (I think I got the cheap Dollar General brand this time, so that may be a factor.  I'm not really sure about how battery quality effects this.  Or anything else.  I just know the DG brand is way cheap compared to the name brands.)  We go through a gallon of milk in about two days around here, so if you go through less, they should last longer.  If you go through more, you might consider investing in a dairy cow.

There is a bit of a learning curve for finding out how far away from the spout to put your cup.  The first few days I had to clean up a few messes, as we all had to figure it out.  After the initial trials, the number of milk spills in our home significantly decreased.  Another word to the wise, you may want to pour a tiny bit out of a new gallon before putting the Magic Tap in.  If you don't, there's a chance you may overflow the container just a little.

My littles really like it.  I mean, like they really like candy, really like it.  They're all smiles and this momma is getting a break from pouring the milk each morning.  That's a win-win in this house!


***I have no affiliation with Magic Tap.  I just really like this product and wanted to share something I think will make your life easier.

***Update: This only lasted about 6 months. Even with new batteries, it just up and quit. So, it was good while it lasted but that wasn't long. Boo.

Monday, February 14, 2011

Things I Wish I had Known Earlier



Last week at Dollar General I picked up some new hairclips.  For whatever reason, I opted to buy the $2 version instead of the $1 version.  This is out of character for me, as I'm incredibly cheap.  But the old ones just weren't doing it for me.  I've got thickish hair so after about 10 minutes, the old clips would be turned sideways and my hair would look ridiculous.  Also, they would fall out very easily.  Thus, I spent the extra and tried a new kind.  These are AWESOME!  My hair stays in, even if I'm jumping around or running (okay, I haven't actually tried the "running."  I'm  not really a runner.)